Balóny nad Rozkoší, 2022

Fiesta horkovzdušných balónů v okolí přehrady Rozkoš, České Skalice, Náchodu a Nového Města nad Metují vstoupila do svého čtvrtého ročníku pod novým názvem, Balóny nad Rozkoší, s letošním termínem 1. – 4. září 2022. 

Akci, která se pevně zapsala do diářů balonářů z České republiky a zahraničí pořádá společnost DLNK s.r.o. s Davidem Línkem v čele, tradičně o prvním zářijovém víkendu.

Čtvrteční start z Babičina údolí nedaleko České Skalice nechal balonáře čekat. Start postupně odkládali. Devatenáctá hodina večerní a hromadný start, který spustil Miloš Kovář společně s „liškou“ Davidem Línkem. Balóny následně přistávali u Jaroměře.

Asi nejkrásnější let tohoto roku měli před sebou balonáři této fiesty, kteří startovali z letiště Broumov o pátečním ránu. Přelétali Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny. Ostré ranní slunce, dávalo vzniknout spoustě a spoustě krásných fotografií. Výhled z koše balónu dával možnost vzniku fotografií až k Pardubicím, Ještědu a Sněžce.

Páteční večer let byl zrušen, vítr byl nemilosrdný. Také proto byla zrušena noční show nedaleko Rozkoše. Následný v řadě byl sobotní ranní vzlet a balóny přelétaly přehradu Rozkoš. Přistávali, nebo přesněji přistávali jsme, poblíž Dolan. Soutěžní let o pohár hejtmana Královehradeckého kraje vyhrál shodou okolností pilot našeho balónu, Pavel Kostrhun. Sobotní večerní let museli organizátoři zrušit. Vítr, komplikoval start balónů. Také, a proto zvolil tým kolem Davida Línka start z Nového Města nad Metují ráno. Přistávali jsme za přehradou Rozkoš. Ostřejší přistání, ale krásný let přes přehradu Rozkoš, dal vzniknout spoustě fotografií a videí.

Sobotní večerní let byl plánován do Náchodu. Dlouhé desítky minut čekání, ale nakonec balóny odstartovaly směrem k České Skalici. Dobrodružnější přistání zadaly večer k rozhovorům při sklence vína nebo piva snad všem posádkám.

David Línek dal dohromady tým a partu lidí, kteří čtyři dny předávali poetiku balónového létání, setkání, vzletů a přistání v královehradeckém regionu tisícům lidí nejen v okolí přehrady Rozkoš. Fiesta se stala letos tou největší v České republice. Už počtvrté posunuli hranici, kdy každý z účastníků do svého diáře na rok 2023 zakroužkuje přelom srpna a září… Na viděnou u Rozkoše, v příštím roce.

Photo (c) Slavek Ruta / PSPA

Odkaz na reportáž ČT:

https://ct24.ceskatelevize.cz/3526752-horkovzdusne-balony-zaplnily-nebe-nad-nachodskem