XIX ročník, Bělské balónové hemžení

19. ročník Bělského balónového hemžení se uskutečnil 16.-19. září 2021. Balonáři z České republiky přijeli podpořit akci, která patří k nejstarší v historii v České republice. Bělá pod Bezdězem, pozadí majestátného hradu Bezděz, tvoří kulisu fiesty, která se zapsala do historie ballooningu v České republice. Bělské balónové hemžení se již potřetí přesunulo na podzimní termín, kdy bývá stabilnější počasí.

Centrem všeho dění je město Bělá pod Bezdězem. „Pokud by nám komplikoval vítr možnost startu z Bělé, máme připraveny alternativy a těmi jsou letiště Mladá Boleslav a louka pod Bezdězem. Snažíme se vždy letět k Bělé pod Bezdězem. Jeden z letů bude pro posádky balónů, letem soutěžním. Budeme soutěžit o pohár starosty města Bělá pod Bezdězem. Disciplínu zatím prozrazovat nechceme, je to překvapení pro posádky“, doplňoval před startem fiesty Miroslav Nigrín z Balloon Clubu Bílá Hlína.

Bohužel počasí komplikovalo starty organizátorům. Čtvrteční let byl zrušen z důvodu přechodu studené fronty, stejně tak let pátek ráno. Páteční podvečerní let se povedl. Volný let umožnil start několika balonářům, kteří směřovali nad Mladou Boleslav. Sobota působila starosti organizátorům, kteří museli zrušit oba lety. Neděle byla jediným dnem, kdy mohli do vzduchu odstartovat všechny balóny a mohl se uskutečnit soutěžní let. Směřovali jihovýchodně z Bělé pod Bezdězem. Pohár starosty Bělé pod Bezdězem zůstává domovské posádce, vyhrál Miroslav Nigrín (BCBH), druhé místo Martin Motyka z týmu továrny Kubicek Balloons a třetí místo také domácí Marcel Nigrín (BCBH).

Snad letošní ročník byl tím, kdy si organizátoři vybrali pověstnou smůlu s počasím a ten příští, jubilejní dvacátý bude ve znamení modrého nebe a „babího léta“.

Photo (c) Slavek Ruta / PSPA