Výstava Balóny nad Bělou, 20.let

20 let je tradice, dvacet let je historie a přesně takové ohlédnutí připravila Katka Kubínová z Balloon Clubu Bílá Hlína za Bělským balónovým hemžením. Fiesta horkovzdušných balónů v Bělé pod Bezdězem na pevno zakotvila v diářích balonářů. Podpora města Bělé pod Bezdězem je právě tím, co každý rok láká balonáře do Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Někdy silný, někdy slabší ročník účasti, ale za těch dvacet let jsou to stovky balonářů, pilotů, posádek, co navštívili Bělou. Jsou to vzpomínky na setkání, na hezké lety, někdy kolem Bezdězu, někdy jen přes les, ale někdy třeba až k Nymburku. Jsou to setkání na příjemné rozhovory s Jardou Vernerem, starostou města, s paní Tošovskou, bývalou starostkou. Jiným slovem spojení města a balonářů přineslo dvacet let spolupráce.

Katka sestavila výstavu s ohlédnutím, kde člověk zjistí, jak rychle plyne čas. Jak z malých holek, kluků, jsou nyní mámy, tátové. Jak kdysi k balónům přišli ti, co třeba nyní plují, nebo brzy budou plout po obloze jako piloti. Vernisáž navštivili jedni z nestorů českého ballooningu např. „Cápa“ Josef Capoušek s manželkou, Vláďa Lacina, meteorolog Jirka Vašíček, ale také třeba pan fotograf Vašek Jukl.

Jen několik fiest (setkání) balonářů v České republice se může honosit dvojkou v ročníku. Snad vydrží i tým kolem Katky, přesněji Balloon Club Bílá Hlína, tam v Bělé, kousek od Bezdězu, kousek od města co vyrábějí auta, co pobýval Mácha a co dvacet let létají balóny. Letošní dvacátý ročník se uskuteční 29.září až 2.října 2022.

Poznámka: Výstava je součástí Městské knihovny v Bělé pod Bezdězem a lze ji navštívit do 27.září t.r. Informace na www.mubela.cz

Text, foto: Slavek Ruta / PSPA